Vállalkozzunk

Információk vállalkozóknak költségelszámolásról,adózásról,könyvvezetésről

Több lehetőség közül válogathatunk, amikor vállalkozási ötletünket jogi formába szeretnénk önteni. Ebben az írásban most csak a legnépszerűbekkel foglalkozunk.

   1. Betéti társaság (BT)

Alapításához minimum két tag szükséges: egy beltag és egy kültag. A beltag felelőssége a társaság kötelezettségeiért korlátlan, teljes vagyonával köteles helytállni, ha arra kerül a sor. A beltag jogosult  a társaság ügyeinek intézésére (cégjegyzés,szerződések, hivatali, banki ügyek...)

A kültag anyagi felelőssége a társaság ügyeivel kapcsolatban csak vagyoni betétje erejéig áll fenn. Viszont nem is jogosult üzletvezetésre, hivatalos ügyek intézésére, kivéve, ha a társasági szerződésben ezt másként nem szabályozzák.

A céget társasági szerződéssel lehet létrehozni, és a cégbírósághoz be kell jelenteni. A törzstőke nagyságára nincs előírás, bármekkora összeggel alapítható. Persze azért azt tudni kell, hogy valamennyi kezdő tőke az előírásoktól függetlenül is rendelkezésre kell, hogy álljon, hogy tudjuk miből finanszírozni az induló költségeket. Különben már a kezdeteknél szükség lesz úgynevezett "tagi kölcsönre", ami nem szerencsés megoldás, ráadásul ez ugyanúgy az alapítók pénztárcáját apasztja, mint a törzstőke. Viszont az legalább jogszerű.

   2. Korlátolt Felelősségű Társaság (KFT)

KFT-t akár egy tag is alapíthat, ezt hívjuk "egy személyes KFT-nek". Ebben az esetben társasági szerződés helyett alapító okiratot készítünk (hiszen nincs "társaság"). A törzstőke minimuma 500.000.-Ft, azonban egyszemélyes KFT esetén az alapításig elég 100.000.-Ft-ot befizetni, a többit egy éven belül. Amennyiben több személy alakít KFT-t a cégbírósági bejegyzésig 250.000.-Ft törzstőkét kell bankszámlára fizetni, a másik felét pedig egy éven belül. Lehetőség van arra, hogy ezt a kezdő tőkét ne pénzben, hanem apportban, vagyis vagyoni dolgokban bocsássuk a vállalkozás rendelkezésére. Ezeket a társasági szerződésben részletezni kell. Az egyes tagok által befizetett összeget törzsbetétnek hívjuk. Egy tag által befizetett törzsbetét nem lehet kevesebb 100.000.-Ft-nál és 10.000.-Ft-tal oszthatónak kell lennnie. Az alapító tagok felelőssége ennél a társasági formánál korlátozott, azaz csak a befizetett törzsbetét erejéig terjed. Az új szabályozások alapján azonban, ha felmerül a hűtlen kezelés lehetősége, a szándékos vagy gondatlan károkozás, a tagok személyes vagyona is bevonható a kárrendezésbe. A korlátozott felelősség tehát esetleges. A társaság ügyeiben a taggyűlés dönt, melyben a tagok törzsbetéteik arányában képviselhetik akaratukat. A cég képviseletét, ügyek intézését az ügyvezető látja el, aki a tagokon kívül álló, harmadik személy is lehet.     

  Az alapítás költségeit jelentősen befolyásolja, hogy az egyszerűsített eljárást választjuk, vagy a hagyományosat. Az egyszerűsített eljárás azt jelenti, hogy a Cégtörvény mellékletében lévő társasági szerződés mintát alkalmazzuk. Ebben az esetben egyáltalán nem térhetünk el az adott szövegtől, egy az egyben azt kell használnunk, változtatás nélkül. A cégalapítási illeték ekkor 15.000.-Ft és nem kell fizetni közzétételi díjat. A bejegyzési határidő a beadástól számított 1 óra, persze munkaidőben. Normál eljárásban az illeték 50.000.-Ft és 5.000.-FT közzétételi díj.               

KFT alapítás illetéke normál eljárásban 100.000.-Ft. Plusz ügyvédi költség.                                                       

Társaság alapításának van sok előnye: általában komolyabban veszik más piaci szereplők, bizonyos szabályok rugalmasabbak és kedvezőbbek a társas vállalkozókra nézve.           

Hátrányok: elsősorban az alapítás költségei, az adminisztrációs kötelezettségek bonyolultabbak (ügyvéd, cégeljárás...). Megalakulás után bonyolult szabályzatokat kell megalkotni (számviteli szabályzat, pénzkezelési, leltározási szabályzat...). A cég könyvelése, év végi záró munkálatok, és végső esetben a megszűnés is sokkal bonyolultabb, mint mondjuk EGYÉNI VÁLLALKOZÁS esetén. Én azon a véleményen vagyok, hogy aki nagyon biztos üzleti ötlete sikerében és valóban hosszú távra tervez, alakítson társaságot. Ebben az esetben inkább a KFT formát tartom megfelelőnek. Ha még csak próbálkozás szintjén tart a dolog, illetve nem annyira fontos a piaci szereplők véleménye, az egyéni vállalkozói formát javaslom. Egyszerűen azért, mert a legegyszerűbben hozható létre, nem kerül semmibe, nincs szükség jogi szakember segítségére, csak egy jó könyvelőre, és ha mégis úgy alakul, hogy a vállalkozói lét nem nekünk való, a legegyszerűbben szüntethető meg.                                   

Éppen ezen okok miatt, a jövőben főleg az egyéni vállalkozók ügyeivel fogok foglalkozni.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 10
Havi: 24
Össz.: 9 995

Látogatottság növelés
Oldal: Lehetőségek
Vállalkozzunk - © 2008 - 2024 - vallalkozzunk.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »