Amikor a bejelentkezést megtesszük, tudnunk kell választani bizonyos adózási lehetőségek közül.Ezért nem árt, ha már ilyenkor van könyvelőnk, akivel meg tudjuk beszélni a számunkra előnyös megoldást.
1. Az SZJA törvény szabályai szerinti melyik adózási módot válasszuk? Ez lehet vállalkozói személyi jövedelemadó vagy átalányadó. Kezdő vállalkozás az Evát nem választhatja. Amennyiben rendelkezünk legalább heti 36 órát elérő munkaviszonnyal és e mellett létesítünk egyéni vállalkozói jogviszonyt, az átalányadózást sem választhatjuk, tehát ez a kérdés megoldódott.
2. ÁFA Több lehetőségünk is van. Lehetünk alanyi adómentesek. Ebben az esetben bármilyen tevékenységet végezhetünk, egy a fontos: az éves bevételünk ne haladja meg az 5 millió forintot. Értékesítéseink után nem kell áfát felszámítanunk, viszont nem is vonhatjuk le a beszerzéseink áfáját. Először is át kell gondolnunk, hogy kb.mennyi bevételt remélünk első évben. Akkor sincs baj, ha menet közben mégis meghaladjuk majd ezt a bevételi határt: innentől kezdve áfáznunk kell majd. Erről majd később. Fontosabb kérdés az, hogy jellemzően mennyi költségünk lesz? Alapanyag, eszköz igényes e tevékenységünk? Ha igen, nem biztos, hogy jól járunk, ha nem vonhatjuk le az áfát. Avval is tisztában kell lennünk, hogy mikor tudjuk "pénzre váltani" a levonható áfát. A kezdő vállalkozás, ha bejelentkezik az áfa hatálya alá, első körben negyedéves bevalló lesz, vagyis negyedévente kell elszámolnia az áfával, negyedévente kell bevallást adnia. Ők akkor igényelhetik vissza az áfát, ha a göngyölített elszámolandó áfa összege negatív előjelű és eléri a 250.000.-Ft-ot. Tehát: pozitív előjelű a fizetendő áfa, negatív előjelű a levonható. A kettő különbözete az elszámolandó adó.
Példa:
fizetendő áfa:
+150.000.-
levonható áfa:
-430.000.-
elszámolható adó:
-270.000.-
Tehát elértük a kívánt határt, és visszakérhetjük az áfát. Ettől kezdve ha bármelyik negyedévben több a levonható áfánk, mint a fizetendő, összegtől függetlenül visszaigényelhetjük, nem kell újra elérni a 250.000.-Ft-ot. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy ha visszaigényélhető áfánk van, a bevételünk kevesebb, mint a kiadásunk. Szerintem ez egyik vállalkozásnak sem érdeke. Tehát, remélhetőleg nem lesz visszaigénylésünk, vagy csak időszakonként. Az én véleményem az, hogy ha várhatóan már kezdetektől tudunk bevételt termelni, méghozzá nyereségesen, akkor csak áfa fizetésünk keletkezhet. Tehát első időszakban inkább spórolunk avval, ha az áfa mentességet választjuk. Spórolunk pénzt és munkát is,hiszen nem kell áfa bevallást adni. Abban az esetben, ha eleinte csak költségeink vannak, mert mondjuk sok alapanyagot, alkatrészt, eszközt kell beszereznünk, és bevételt csak később tudunk realizálni, vagyis a megtérülés és a ráfordítás között eltelt idő számottevő, jobban járunk, ha az áfakört választjuk és a visszaigényelt összeget vissza tudjuk forgatni a vállalkozásba.
Ennek a problémának az eldöntése még egy következménnyel jár: kötelező vállalkozói bankszámlát nyitnia annak, aki bejelentkezik az áfakörbe. Ennek megfelelően, nem kell (de persze lehet) annak, aki alanyi adómentességet választ.